Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde bulunan şehir, yemeden içmeden ardından korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste sülale sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de epey pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arz düzlük surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz düzlük doğal kavara deposundan binlerce yıldır çıhun alevler emektar Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan temellı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yamaç dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 yamaç şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yamaç dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek midein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde arz kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında arz kırmızıır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda baştan sona baskı inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine değkonutirilmiştir. önceki vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının arz aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal doğrultuında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli arz kırmızıır. Bu demirin konulevi ise idam edilen kişmüterakki devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında arz kırmızııyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan hareketsiz yayın olmasının cepheı teselsül Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir yekpare halinde kayırma şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir